LC Gliwice Sct Barbara wspiera młode talenty naukowe

22 listopada 2012 roku odbył się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie pierwszy etap Ogólnopolskiej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2013. Konferencja obejmowała zagadnienia związane z Fizyką.
Lions Klub Sct Barbara Gliwice był patronem tej Konferencji. Spotkanie to było pierwszym z cyklu spotkań przygotowujących młodzież do udziału w ”International Conference of Young Scientists” - ICYS 2013 na wyspie Lombok w Indonezji. Konferencje ICYS odbywają się co roku w kwietniu w innym miejscu świata.
Młodzież Grupy Twórczej Quark pracowni Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach pod opieką fizyka oraz członka zarządu Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców, Urszuli Woźnikowskiej-Bezak co roku reprezentuje Polskę podczas Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców. proszę kliknąć, by powiększyć zdjęcieWszyscy uczestnicy są laureatami ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach i członkami Grupy Twórczej Quark.
Opiekunami naukowymi Polskiej Reprezentacji są prof. dr hab. Władysław Borgieł z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Maciej Kolwas z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, dr Joachim Gmyrek z Politechniki Śląskiej oraz prof. dr hab. Maciej Maśka z Uniwersytetu Śląskiego.
W konferencjach bierze udział młodzież z wielu państw świata m.in. z: Holandii, Niemiec, Czech, Białorusi, Ukrainy, Litwy, Macedonii, Indonezji, Rumunii, Brazylii, Chorwacji, Tajlandia, Węgier, Rosji, Turcji, Tajwanu, Chin, Malezji, Korei, Gruzji, Serbii, Iranu, Turcja oraz Polski.Sędziowanie zawodów w kategorii ŁAPKA - proszę kliknąć, by powiększyć zdjęcie
Członkami jury są naukowcy, nauczyciele, przedstawiciele wszystkich państw. Zawody odbywają się w następujących kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka eksperymentalna, ekologia, biofizyka, matematyka i informatyka.
Tegoroczna konferencja odbyła się w Holandii. W kategorii Fizyka srebrne medale zdobyli: Mariusz Nowak za pracę „Solitony” oraz Filip Maśka za badania dotyczące zależności „Materiały sypkie a grawitacja”. W Kategorii Fizyka stosowana młodzi naukowcy przywieźli dwa medale: srebrny medal Tomasza Tokarskiegoza pracę „Balon- zbiornik energii” oraz brązowy medal Łukasza Perenca pt. „Łańcuch Korali”.
Po powrocie z międzynarodowej konferencji rozpoczynają się przygotowania do kolejnej konferencji. Tomasz Tokarski  przedstawia swoją pracę badawczą - proszę kliknąć, by powiększyć zdjęcieTak wiec można powiedzieć, że cały rok młodzież przygotowuje się do udziału w następnej konferencji. Przygotowania wymagają wielu wyrzeczeń, to ciężka i często żmudna praca, którą trzeba pogodzić ze szkołą i codziennymi obowiązkami.
Spotkanie w Chorzowie składało się z dwóch części. W pierwszej odbyły się zawody modeli latających LOTNIK i modeli napędzanych łapką na myszy: ŁAPKA .W zawodach Lotnik wygrywał model samolotu zbudowany z papieru, który jak najdłużej potrafił się utrzymać w powietrzu. W zawodach Łapka należało zaprojektować i własnoręcznie zbudować pojazd, który wjedzie na „wzgórze” i przejedzie przez jego wierzchołek na drugą stronę, jednocześnie uniemożliwiając pojazdowi przeciwnika, nadjeżdżającemu z przeciwnej strony, zrobienie tego samego. Tomasz Tokarski  przedstawia swoją pracę badawczą - proszę kliknąć, by powiększyć zdjęcieZwycięża zawodnik (drużyna), którego (której) pojazd zatrzyma się po przeciwnej stronie wzgórza. Regulamin zawodów był precyzyjny i stosowanie Łapek na szczury do napędzania pojazdu było zabronione.
W drugiej części spotkania uczniowie szkół średnich i gimnazjalnych prezentowali swoje Prace Badawcze z zakresu Fizyki. Prace były oceniane przez Jury złożone z pracowników naukowych Politechniki Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Śląskiego.
Najwyżej ocenione zostały prace o następującej tematyce:
- I miejsce: „Bernoulli balls” - Tomasza Tokarskiego z I LO w Bytomiu
- II miejsce: „Efekt foto-magneto-dynamiczny” - Mariusza Nowaka z VIII LO w Katowicach
- III miejsce: „Ball Bearing Motor” - Pawła Promnego z VIII LO w Katowicach
Jury miało trudne zadanie ponieważ prace przygotowane przez młodzież cechowała duża różnorodność tematyczna od pozornie banalnych zagadnień takich ja zachowanie się węża ogrodowego czy badanie szumu wodospadu po wykorzystanie zaawansowanych technologicznie urządzeń takich jak telefony komórkowe i smartfony.
Zapewne wielu z nas czytając tematy nagrodzonych prac uzmysłowiło sobie, że już bardzo dawno brało udział w lekcjach czy wykładach fizyki.
Mateusz Wąsik prezentuje wrażenia z pobytu ma obozie wymiany młodzieżowej Youth Exchange w Kanadzie - proszę kliknąć, by powiększyć zdjęciePodczas jednej z przerw młodzi naukowcy z Grupy Twórczej Quark z Katowic mieli okazję przekazać relacje z wakacyjnych wyjazdów w ramach programu międzynarodowej wymiany młodzieżowej Youth Camps & Exchange organizowanej przez Lions Clubs International. Mateusz Wąsik, Tomasz Tokarski i Paweł Promny sponsorowani przez Lions Klub Sct Barbara Gliwice przekazali uczestnikom Konferencji swoje wrażenia z uczestnictwa w obozach w Kanadzie, Norwegii i Dolomitach.
Konferencję zakończyło rozdanie dyplomów, nagród i certyfikatów. Sponsorem nagród był członek LC Gliwice Sct Barbara Wiesław Golec. Nad sprawnym przebiegiem Konferencji czuwali członkowie Stowarzyszenia z Nauką w Przyszłość na czele z jego Prezesem Panią Urszulą Woźnikowską-Bezak.

Wiesław Golec
Past Prezydent LC Gliwice Stc.Barbara